Calculate the amount of depreciation to report during the year ended December 31
ID: 2380521 • Letter: C
Question
Calculate the amount of depreciation to report during the year ended December 31, 2013, for equipment that was purchased at a cost of $55,000 on October 1, 2013. The equipment has an estimated residual value of $5,000 and an estimated useful life of five years or 20,000 hours. Assume the equipment was used for 1,000 hours from October 1 to December 31 and the company uses: (a) straight-line, (b) double-declining-balance, or (c) units-of-production depreciation. (Do not round intermediate calculations.)
straight-line is?
double-declining-balance is?
units of production is?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A: Straight Line Method
Annual Depreciation = (Original Cost - Salvage Value)/Life of the Equipment = (55000 - 5000)/5 = 10000
Depreciation for the Period October 1 2013 to December 31 2013 (3 months) = 10000*3/12 = 2500
Part B: Double Declining Method
Annual Depreciation Rate = 10000/50000*100 = 20%
Depreciation Rate as Per Double Declining Method = 20%*2 = 40%
Depreciation for the Period October 1 2013 to December 31 2013 (3 months) = 55000*.40*3/12 = 5500
Part C: Units of Production
Depreciation for the Period October 1 2013 to December 31 2013 (3 months) =(Original Cost - Salvage Value)*Hours Used During the Period/Total Useful Life in Hours = (55000 - 5000)*1000/20000 = 2500
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.