Calculate the Terminal Value and Enterprise Value? Given Discount rate= 8% and g
ID: 375933 • Letter: C
Question
Calculate the Terminal Value and Enterprise Value?
Given Discount rate= 8% and growth rate= 4.5%
Assuming the data is in '000, then pre-tax cost synergies equal 2,000 in first year and 4,000 in subsequent years. Also, as can be observed by dividing tax from taxable income, tax rate is 40% appx.
Therefore, After-Tax synergies need to be reduced by tax out flow resulting in tax synergy of 1200 in first year and 2400 in next years. The resultant cash flows will then be:
6566.9.
Net Income $5,575 $7,447 $8,034 $8,892 $9,906 $11,076 Depreciation $1,508 $1,660 $1,828 $2,012 $2,212 $2,432 Incremnetal PPE ($18,268) ($3,788) ($2,368) ($2,664) ($2,961) ($3,257) Incremental Working Capital ($16,840) ($3,491) ($2,184) ($2,456) ($2,729) ($3,002) Tax Synergies 1200 2400 2400 2400 2400 Free Cash Flow ($28,025) $3,028 $7,710 $8,184 $8,828 $9,649 Discounted Value ($28,025) 2803.70 6610.08 6496.72 6488.846566.9.
Explanation / Answer
The formula of terminal value= FCF in last year(1+Terminal growth rate)/ Cost of capital-terminal grpwth rate
Terminal value= {9649*(1+0.045)}/0.08-0.045=9649*1.045/0.035=$288,091,571
Enterprise Value= Present value of all freecash flows+Present value of terminal cash flow=2803.70+6610.08+6496.72+6488.84+6566.9+68% of 288091.57=$225,035,111.137
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.