Watson\'s Bay Co. is considering a contract to manufacture didgeridoos. Producin
ID: 2381013 • Letter: W
Question
Watson's Bay Co. is considering a contract to manufacture didgeridoos. Producing didgeridoos will require an investment in equipment of $100,000 and operating costs of $15 per didgeridoo produced. The contract calls for the company to deliver 2,000 didgeridoos a year for each of 4 years at a price of $30 per didgeridoo. At the end of 4 years the equipment is expected to be sold for $10,000. The equipment will be depreciated as follows:
Year Depreciation Factor
1 0.3333
2 0.4445
3 0.1481
4 0.0741
The depreciation factor is applied to the full cost of the equipment (i.e., salvage value is not considered when depreciation is determined). The tax rate is 33%, and the market rate of return for investments of this risk is 20%. Should Watson's Bay Co. take the contract to manufacture didgeridoos?
Explanation / Answer
REVENUE EACH YEAR = (30-15)*2000 = 30000
YEAR
DEPRECIATION
CASHFLOWS=(REVENUE-DEP)(1-t) + DEP
P.V. 20%
0
-100000
1
100000*0.3333
=33330
(30000-33330)*0.67 + 33330
= 31099
31099/1.20 =25916
2
100000*0.4445
=44450
(30000-44450)*0.67 + 44450
=34769
34769/(1.2^2) =24145
3
100000*0.1481
=14810
(30000-14810)*0.67 + 14810
=24987
24987/(1.2^3) =14460
4
=100000*0.0741
=7410
(30000-7410)*0.67+ 7410 + POST TAX SALVAGE VALUE OF EQUIOMENT
=22545+6700
=29245
29245/(1.2^4) =14103
TOTAL
100000
NPV=
-21376
POST TAX SALVAGE VALUE OF EQUIOMENT = 10000*0.67 =6700
THE CONTRACT SHOULD NOT BE ACCEPTED
REVENUE EACH YEAR = (30-15)*2000 = 30000
YEAR
DEPRECIATION
CASHFLOWS=(REVENUE-DEP)(1-t) + DEP
P.V. 20%
0
-100000
1
100000*0.3333
=33330
(30000-33330)*0.67 + 33330
= 31099
31099/1.20 =25916
2
100000*0.4445
=44450
(30000-44450)*0.67 + 44450
=34769
34769/(1.2^2) =24145
3
100000*0.1481
=14810
(30000-14810)*0.67 + 14810
=24987
24987/(1.2^3) =14460
4
=100000*0.0741
=7410
(30000-7410)*0.67+ 7410 + POST TAX SALVAGE VALUE OF EQUIOMENT
=22545+6700
=29245
29245/(1.2^4) =14103
TOTAL
100000
NPV=
-21376
POST TAX SALVAGE VALUE OF EQUIOMENT = 10000*0.67 =6700
THE CONTRACT SHOULD NOT BE ACCEPTED
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.