A company is considering the purchase of new equipment for $63,000. The projecte
ID: 2381389 • Letter: A
Question
A company is considering the purchase of new equipment for $63,000. The projected after-tax net income is $3,600 after deducting $21,000 of depreciation. The machine has a useful life of 3 years and no salvage value. Management of the company requires a 11% return on investment. The present value of an annuity of 1 for various periods follows: Periods Present value of an annuity of 1 at 11% 1 0.9009 2 1.7125 3 2.4437 What is the net present value of this machine assuming all cash flows occur at year-end? $(2,885) $3,600 $21,000 $24,600 $60,115Explanation / Answer
Annual cashflows for each of the 3 years = net income+depreciation = 3,600+21,000 = 24,600
PV of the 3 year cashflows using the annuity factor of 2.4437 given in the question = 24,600*2.4437 = 60,115.02
So NPV = 60,115-63,000 = (2,885)
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.