The next year\'s budget for Benny, Inc., is given below: Product 1 & 2 Sales $94
ID: 2381487 • Letter: T
Question
The next year's budget for Benny, Inc., is given below:
Product 1 & 2
Sales $945,000 & 688500
Variable costs 459,900 & 297,000
Fixed costs 300,000 & 300,000
Net income $185,100 & $91,500
Units 126,000 & 54,000
Market share 12% & 20.0%
At the end of the year, the total fixed costs and the variable costs per unit were exactly as budgeted, but the following units per product line were sold:
Product Line- Units- Sales- Mkt share
1- 126,200- $958,579- 16.0%
2- 56,800- $721,010- 14.2%
Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable.)
a. Compute the sales activity variance for each product.
b. Compute the market share variance for each product.
c. Compute the industry volume variance for each product.
Explanation / Answer
a. Compute the sales activity variance for each product.
For Product 1
i.e Sales variance = (AU x AP) - (BU x BP) = $958579 - $945000 = $13579 (Favorable)
Sales Price Variance = ( AP - BP) x AU = $958579 - 126200 x ($945,000 / 126,000) = $12079 (Favorable)
Sales Volume Variance = ( AU - BU) x BP = 200 x 7.5 = $1500 (Favorable)
For Product 2
Sales variance = (AU x AP) - (BU x BP) = $721,010 -688500 = $32510 (Favorable)
Sales Price Variance = ( AP - BP) x AU = $721,010 - 56,800 x ( 688500 / 54,000) = $3190 (Unfavorable)
Sales Volume Variance = ( AU - BU) x BP = 2800 x 7.5 = $35700 (Favorable)
b. Compute the market share variance for each product.
( Actual Market Share - Budgeted Market share) x Actual Industry sales x Avg Budgeted price/margin
Product 1 :
( 16 - 12) x ( $958,579 x 100/16) x $185,100 / $945,000
= $239644.75 x $185,100 / $945,000 = $46939.94 (favorable)
Product 2
( 14.2 - 20 ) x ($721,010 x 100 / 14.2) x $91,500 / 688500
= $294497.04 x $91,500 / 688500 = $39137.95 ( unfavorable)
c. Compute the industry volume variance for each product.
Product 1 :
( Actual Industry Sales - Budgeted Industry Sales) x Budgeted Market Share x Average Budgeted Margin
($958,579 x 100/16 - $945,000 x 100/12 ) x 12% x $185,100 / $945,000
= (5991118.75 - 7875000) x 12% x $185,100 / $945,000 = $44280.18 ( Unfavorable)
Product 2 :
( Actual Industry Sales - Budgeted Industry Sales) x Budgeted Market Share x Average Budgeted Margin
( $721,010 x 100/14.2 - 688500 x 100 / 20 ) x 20% x $91,500 / 688500
(5077535.2 - 3442500) x 20% x $91,500 / 688500 = 43458.45 ( Favorable)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.