Oleary Corporation is issuing $600,000 of 8%, 5-year bonds when potential bond i
ID: 2381786 • Letter: O
Question
Oleary Corporation is issuing $600,000 of 8%, 5-year bonds when potential bond investors want a return of 10%. Interest is payable semiannually.
The present value of 1 factors are 4%, .67556 and 5%, .61391. The present value of an annuity factors are 4%, 8.1109 and 5%, 7.72173.
Instructions
Compute the market price (present value) of the bonds.
Please provide full details Gracias...
Explanation / Answer
semiannual rate = 10/2 = 5 %
PV = 600,000*(0.04/(1.05) + 0.04/1.05^2 + .......1.04/1.05^10)
PV = $553,669.59
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.