Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent
ID: 2382386 • Letter: S
Question
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 600 shares of stock at $78 per share. You put up $18,000. One year later, the stock is selling for $86 per share, and you close out your position. What is your percentage rate of return assuming a dividend of $.85 per share is paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 600 shares of stock at $78 per share. You put up $18,000. One year later, the stock is selling for $86 per share, and you close out your position. What is your percentage rate of return assuming a dividend of $.85 per share is paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Ans:
Amount invetsed in buying 600 shares @&78 per share= $46,800
Own contribution = $18,000
Borrowed amount =$46,800-$18,000
=$28,800
Total interest paid on borrowed money =(call money rate+ spread )percent
=4.5+2.5 =7 percent
Interest payable after one year =28,800*0.07=$2,016
Sale proceeds after one year =$86*600=$51,600
Dividend received =0.85*600=$510
Total receipt=$52,110
Amount to be returned=principal borrowed+ interest
=$28,800+$2,016=$30,816
Therefore, net excess= $52,110-$30,816=$21,294
Therefore, return percentage= 21,294/18,000=118.30 percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.