Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent
ID: 2382394 • Letter: S
Question
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 600 shares of stock at $78 per share. You put up $18,000. One year later, the stock is selling for $86 per share, and you close out your position. What is your return assuming a dividend of $.85 per share is paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 600 shares of stock at $78 per share. You put up $18,000. One year later, the stock is selling for $86 per share, and you close out your position. What is your return assuming a dividend of $.85 per share is paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Total interest rate = 4.5%+2.5% = 7%
value of stock purchased = quantity*price = 600*78 = $46,800
amount of money put by you = 18,000. thus amount borrowed = 46800-18000 = $28,800
cost of borrowing = 7% of 28,800 = $2,016
capital gains (total) = capital gains per share*no. of shares
= (86-78)*600 = $4,800
dividend earned = 0.85*600 = $510. total returns = capital gain+dividend = 4800+410 = 5210
net return = total return - cost of borrowing = 5210 - 2016 = $3,194
return % = net return/initial investment = 3194/46800 = 6.82 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.