You short sold 600 shares of stock at a price of $43 and an initial margin of 60
ID: 2383208 • Letter: Y
Question
You short sold 600 shares of stock at a price of $43 and an initial margin of 60 percent. If the maintenance margin is 30 percent, at what share price will you receive a margin call? What is your account equity at this stock price? (Do not round intermediate calculations. Round Margin call price to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
You short sold 600 shares of stock at a price of $43 and an initial margin of 60 percent. If the maintenance margin is 30 percent, at what share price will you receive a margin call? What is your account equity at this stock price? (Do not round intermediate calculations. Round Margin call price to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Margin call price = (Purchase Price*(1-initial Margin))/(1-Maintenance Margin)
Margin call price = (43*(1-60%))/(1-30%)
Margin call price = $ 24.57
Total Stock Value at Margin call price = 600*24.57
Total Stock Value at Margin call price = 14742
Initial Amount borrowed = 600*43 *(1-60%)
Initial Amount borrowed = 10320
Account Equity = Total Stock Value at Margin call price - Initial Amount borrowed
Account Equity = 14742-10320
Account Equity = $ 4422
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.