Suppose that last year a firm had a DSO of 35 days and annual revenues equal to
ID: 2383976 • Letter: S
Question
Suppose that last year a firm had a DSO of 35 days and annual revenues equal to 10,000,000$. The treasury department has made it a goal to reduce the DSO to 30 days, while holding constant revenues. If this reduction is realized, then calculate the following:
a. The dollar change in recieviables
b. The implied reduced financing cost of the receivables (Assume a borrowing rate of 2.5%)
c. The change in the OC and CCP given that next year's DIH and DPO are expected to equal 45 days and 75 days, respectively.
Explanation / Answer
DSO= Account receivable / average sale per day
35 = Account receivable / (10000000/365)
Account receivable = 35 x 10000000 / 365
Account receivable = $958904
If DSO = 30
35 = Account receivable / (10000000/365)
Account receivable = 30 x 10000000 / 365
Account receivable = $821918
Change in receivable is $136986 ($958904-$821918)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.