Mutual Fund Super Growth Fund had $250 million assets at the start of the year w
ID: 2384506 • Letter: M
Question
Mutual Fund
Super Growth Fund had $250 million assets at the start of the year with 10 million shares outstanding. It also had $10 million in liabilities. By the end of the year, Super Growth Fund has grown its assets to $500 million and paid off all liabilities. It also paid out $10 million to shareholders during the year.
(a) Suppose the fund is open-end and for simplicity no shares were issued or redeemed during the year, what is the rate of return if you bought one share at the start of the year? What if you also paid a 2% front-end load?
Explanation / Answer
Opening net assets value per share = ($250 million-$10 million) ÷ 10 million shares = $24 per share
Closing net assets value per share = ($500 million-$10 million) ÷ 10 million = $49 per share
Return on share = ($49-$24)÷$24 = 104.17%
Return on share with front load 2% = ($49-$24)÷$24*(1-2%) = 106.29%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.