Mutual Fund Sales Two years ago, Izabella Martinez, from Atlanta, Georgia, inves
ID: 2521355 • Letter: M
Question
Mutual Fund Sales Two years ago, Izabella Martinez, from Atlanta, Georgia, invested $1,040 by buying 130 shares ($8 per share NAV) in the Can't Lose Mutual Fund, an aggressive growth no-load mutual fund. Last year, she made two additional investments of $500 each (50 shares at $10 and 40 shares at $12.50). Izabella reinvested all of her dividends. So far, the NAV for her investment has risen from $8 per share to $14.00. Late in the year, she sold 90 shares at $14.00.
What were the proceeds from Izabella's sale of the 90 shares? Round your answer to the nearest dollar. ____$
Investors can use the Internal Revenue Service's "average-cost basis method" to determine the average price paid for one share. Begin by calculating the average price paid for the shares. In this instance, the $2,040 is divided by 220 shares (130 shares + 50 shares + 40 shares). What was the average price paid by Izabella? Round your answer to the nearest cent. ____$
To finally determine the average-cost basis of shares sold, you multiply the average price per share times the number of shares sold—in this case, 90. What is the total cost basis for Izabella's 90 shares? Round your answer to the nearest dollar.____ $
Assuming that Izabella has to pay income taxes on the difference between the sales price for the 90 shares and their cost, how much is this difference? Round your answer to the nearest dollar. ____$
Explanation / Answer
.1.Proceeds from 90 shares=90*$14=$1,260
.2.Number of shares Bought=130+50+40=220
Total amount invested=$1040+$500+$500=$2,040
3.Average price paid by Izabella:
2040/220=$ 9.27
4.Number of shares sold=90
Total cost basis for Izabella's 90 shares:
90*$9.27= $ 835
5. Difference between the sales price for the 90 shares and their cost:
($1260-$835)=$425
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.