The Delph Company produces two products...Blinks & Dinks. They are manufactured
ID: 2385239 • Letter: T
Question
The Delph Company produces two products...Blinks & Dinks. They are manufactured in two departments... fabrication and assembly.
# of Units Labor Hrs/Unit Machine Hrs/Unit
Blinks 1,000 4 5
Dinks 2,000 2 8
All the machine hours take place in the fabrication department, which has an estimated overhead of $84,500. All the labor hours take place in the assembly department, which has an estimated total overhead of $72,500.
They use a single overhead rate to apply all overhead costs based on labor hours. What is the overhead cost per unit for Dinks?
Explanation / Answer
Total Lab Hrs = LH pu*Blink + LHpu*DLink = 4*1000+2*2000 = 8000 Total OHs = $84500+$72500 = $157,000 So OH rate = Total OH/Tota LHs = $157,000/8000 = $19.63 pu OH cost pu for Dlink = (4LH+5MH)*OH rate = 9*$19.63 = $176.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.