You are provided with the following information for Deer Inc. for the month ende
ID: 2388108 • Letter: Y
Question
You are provided with the following information for Deer Inc. for the month ended October 31, 2011. Deer uses a periodic method for inventory.Date Description Units Unit Cost or Selling Price
Oct 1 Beginning Inventory 60 $25
Oct 9 Purchase 120 26
Oct 11 Sale 100 35
Oct 17 Purchase 70 27
Oct 22 Sale 60 40
Oct 25 Purchase 80 28
Oct 29 Sale 110 40
a.) Under each of the following methods (LIFO,FIFO,Average cost) Calculate i. Ending inventory. ii. cost of goods sold. iii. gross profit. iv. gross profit rate
b. compare results for the three cost flow assumptions
A little confused with this stuff, would appreciate some help. Thank you very much..
Explanation / Answer
a.) Under each of the following methods (LIFO,FIFO,Average cost) Calculate i. Ending inventory. ii. cost of goods sold. iii. gross profit. iv. gross profit rate
(3) Average-cost.
Ending inventory =$ 1500
Cost of goods sold=$ 7250
Gross profit= $ 3050
Gross profit rate = 29.6 %
LIFO
FIFO
Average-cost
ending inventory
60 x 25 = $1,500
60 x 28 = $1,680
60 x 26.515 = $1,591
cost of goods sold
8,750 - 1,680 = 7,070
8,750 - $1,680 = $7,070
270 x $26.515 = $7,159
gross profit
10,300 - $7,070 = $3,230
10,300 - $7,070 = $3,230
$10,300 - $7,159 = $3,141
gross profit rate
3,230/10,300 = 31.4%
3,230/10,300 = 31.4%
3,141/10,300 = 30.5%
LIFO
FIFO
Average-cost
ending inventory
60 x 25 = $1,500
60 x 28 = $1,680
60 x 26.515 = $1,591
cost of goods sold
8,750 - 1,680 = 7,070
8,750 - $1,680 = $7,070
270 x $26.515 = $7,159
gross profit
10,300 - $7,070 = $3,230
10,300 - $7,070 = $3,230
$10,300 - $7,159 = $3,141
gross profit rate
3,230/10,300 = 31.4%
3,230/10,300 = 31.4%
3,141/10,300 = 30.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.