The following information applies to the questions displayed below Harding Corpo
ID: 2392010 • Letter: T
Question
The following information applies to the questions displayed below Harding Corporation acquired real estate that contained land, building and equipment. The property cost Harding $1710.000 Harding paid $455,000 and issued a note payable for the remainder of the cost. An appraisal of the property reported the following values: Land, $481000, Building. $1.430,000 and Equipment $949,000 (Round percentages to two decimal places: ie .054-5%) value 17.00 points What value will be recorded for the bullding? O 227500 O 280,000 O 855.000 O 1430,000 O Type here to searchExplanation / Answer
Solution:
Total consideration paid for land, building and equipment = $1,710,000
Appraised value of building = $1,430,000
Consolidated appraised value of land, building and equipment = $481,000 + $1,430,000 + $949,000 = $2,860,000
Building to be recorded at value = $1,710,00*$1,430,000 / $2,860,000 = $855,000
Hence 3rd option is correct.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.