Consider the following information for Maynor Company, which uses a perpetual in
ID: 2392325 • Letter: C
Question
Consider the following information for Maynor Company, which uses a perpetual inventory system TransactionUnits Unit Cost Total Cost January 1 March 28 August 22 October 14 Beginning Inventory 12 Purchase Purchase Purchase $62 68 72 78 $ 744 1,496 1,728 2,262 24 29 Goods Available for Sale 87 $ 6,230 The company sold 29 units on May 1 and 24 units on October 28 Required Calculate the company's ending inventory and cost of goods sold using the each of following inventory costing methods a. FIFO Ending Inventory Cost of Goods Sold b. LIFO Ending Inventory Cost of Goods Sold Weighted Average. (Do not round your intermediate calculations. Round your final answers to the nearest whole dollar.) Ending Inventory Cost of Goods SoldExplanation / Answer
Solution:
(a) FIFO
Ending inventory =$2,622
Cost of goods sold=$3,608
Working:
cost of goods sold = 12 x $62 +22 x $68+ 19x $72
=$3,608
Ending inventory= 5x $72+ 29x $78 =$2,622
(b) LIFO
Ending inventory=$2,428
Cost of goods sold=$3,802
Working:
Cost of goods sold= 22x$68+ 7x$62+ 24x $78
=$3,802
Ending inventory= 5x$62 + 24x$72 +5x$78 =$2,428
(C) weighted average
Ending inventory=$2,532
Cost of goods sold=$3,698
Working:
Cost of goods sold= 29x 65.88 + 24x 74.47= $3,698
Ending inventory= 34x 74.47= $2,532
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.