Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inv
ID: 2595900 • Letter: C
Question
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system Transaction Units Unit Cost Total Cost $69 January 1 Beginning Inventory 19 29 38 43 $1,311 2,175 3,002 3,655 Purchase 75 79 85 March 28 August 22 Purchase October 14 Purchase Goods Available for Sale 129 $10,143 The company sold 43 units on May 1 and 38 units on October 28. Required Calculate the company's ending inventory and cost of goods sold using the each of following inventory costing methods. (Round the per unit cost to two decimal places and then round your answer to the nearest whole dollar.) a. Weighted Average Ending Inventory Cost of Goods SoldExplanation / Answer
Cost of goods available for sale = 19*69+29*75+38*79+43*85=6488
units available for sale = 129 units
weighted average cost per unit = 6488/129 = 50.29
cost of goods sold = (43+38)*50.29 = 4074
ending inventory = 129-81 = 48*50.29 = 2414
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.