Mr. Foxhound works at a manufacturing plant that makes balloons for holiday para
ID: 2394826 • Letter: M
Question
Mr. Foxhound works at a manufacturing plant that makes balloons for holiday parades. He earns $30 per hour for straight-time and $50 per hour for overtime .
One week he worked 46 hours, which included 6 hours of overtime, and 4 hours of idle time caused by a shortage of materials to make the balloons.
Required:
Compute Mr. Foxhound’s total compensation for the week; the amount of compensation reported as direct manufacturing labor; and the amount of compensation that would be reported as manufacturing overhead.
A) $1,200; $1,100; $220
B) $1,250; $1,200; $160
C) $1,500; $1,260; $240
D) $1,600; $1,280; $260
E) $1,750; $1,300; $280
Explanation / Answer
Straight time rate=$30 per hour
Hours worked on straight time=46-6=40
Idle time=4 hours
Straight time worked as direct labor=40-4=36
Straight time direct labor cost=36*30=$1,080
Straight time overhead cost=4*30=$120
Overtime hours=6
Overtime rate=$50 per hour
Direct labor hour rate=$30 per hour
Balance (50-30)=$20 per hour is overhead
Direct labor cost during overtime=30*6=$180
Total Direct labor cost=1,080+180=$1,260
Overhead cost:
Idle time=$30*4=$120
Overtime =$20*6=$120
Tota; Overhead Cost=$240
Total Compensation for the week=1260+240=$1,500
Other way of analyzing:
Direct labor rate=$30 Per hour
Hours worked=46-4=42
Reported direct manufacturing labor=$30*42=$1,260
Total Compensation =40*30+6*50=$1,500
Manufacturing Overhead cost = 1500-1260=$240
Answer:
C) $1,500,$1,260,$240
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.