Use the following information: $ 215,000 152,000 Net sales Cost of goods sold Be
ID: 2394972 • Letter: U
Question
Use the following information: $ 215,000 152,000 Net sales Cost of goods sold Beginning inventory Ending inventory 38,000 a. Calculate the inventory turnover ratio. (Round your answer to 1 decimal place.) Inventory turnover ratio times b. Calculate the average days in inventory. (Assume 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 1 decimal place.) verage days in inventory c. Calculate the gross profit ratio. (Round your answer to 2 decimal place.) ross profit ratioExplanation / Answer
a. Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory
= $ 152,000 / [ ( $ 48,000 + $ 38,000 ) /2]
= 3.534883721
= 3.5 times
Hence the correct answer is 3.5 times
b. Average Days in Inventory = Number of Days in a Year/ Inventory Turnover Ratio
= 365 / 3.534883721
= 103.2565789
= 103.3
Hence, the correct answer is 103.3 days
c. Gross Profit = Net Sales - Cost of Goods Sold
= $ 215,000 - $ 152,000
= $ 63,000
Gross Profit Ratio = Gross Profit / Net Sales *100
= $ 63,000 / $ 215,000 * 100
= 29.30232558%
= 29.30%
Hence, the correct answer is 29.30%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.