Avella, Inc., manufactures and sells two products: Product C2 and Product T1. Da
ID: 2396013 • Letter: A
Question
Avella, Inc., manufactures and sells two products: Product C2 and Product T1. Data concerning the expected production of each product and the expected total direct labor-hours (DLHs) required to produce that output appear below:
The company's expected total manufacturing overhead is $775,069.
If the company allocates all of its overhead based on direct labor-hours, the overhead assigned to each unit of Product T1 would be?
Explanation / Answer
Calculate overhead rate :
Overhead rate = 775069/6225 = 124.51 per labour hour
Overhead assigned to product T1 = 124.51*5600 = 697250.83
f the company allocates all of its overhead based on direct labor-hours, the overhead assigned to each unit of Product T1 would be = 697250.83/800 = $871.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.