6. A manufacturer serving the sea transport industry has five departments. Indir
ID: 2396360 • Letter: 6
Question
6. A manufacturer serving the sea transport industry has five departments. Indirect cost allocations for 1 month are detailed below, along with space assigned, direct labor hours, and direct labor costs for each department that directly manufactures radar and sonar equipment. Determine the manufacturing department allocation rates for redistributing the indirect cost allocation for testing and engineering($38,000) to the other departments. Use the following bases to determine the rates: (a) space, and (b) direct labor costs Actual Data for 1 Month Indirect Space. Direct Labor Department Allocation, S Feet Hours Cost.S Housing Subassemblies 45,000 18,000 1,000 103.250 Final assembly 10.000 0,000 600 12460 Testing Engineering 9,000 20,000 10,000 480 31,680 .200 2,000 5,000Explanation / Answer
Solution (a)
Allocation rate as per space
Allocation rate= total cost / total space used by housing, sub assembly and final assembly
= 38000/(10000+18000+10000)
=38000/38000
= $ 1 per square feet
Solution (B)
Allocation rate per direct labour cost in $
Allocation rate= total cost/ total direct labour cost
=38000/147390
=0.2578 $per direct labour cost
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.