Mondale Winery depreciates its equipment using the group method. The cost of equ
ID: 2396419 • Letter: M
Question
Mondale Winery depreciates its equipment using the group method. The cost of equipment purchased in 2016 totaled $465,000. The estimated residual value of the equipment was $44,000 and the group depreciation rate was determined to be 12%.
What is the annual depreciation for the group?
If equipment that cost $46,000 is sold in 2017 for $39,000, what amount of gain or loss will the company recognize for the sale?
Mondale Winery depreciates its equipment using the group method. The cost of equipment purchased in 2016 totaled $465,000. The estimated residual value of the equipment was $44,000 and the group depreciation rate was determined to be 12%.
Explanation / Answer
Answer to Part 1.
Annual Depreciation for the Group = (Cost – Salvage Value) * Group Depreciation Rate
Annual Depreciation for the Group = ($465,000 - $44,000) * 12%
Annual Depreciation for the Group = $50,520
Answer to Part 2.
Gain / Loss on Sale of Equipment = Sale Value - Book Value of Equipment on the date of Sale
Book Value of Equipment on the date of Sale = Cost – Accumulated Depreciation
Depreciation per year = $46,000 * 12%
Depreciation per year = $5,520
Accumulated Depreciation = $5,520 * 2
Accumulated Depreciation = $11,040
Book Value of Equipment on the date of Sale = $46,000 - $11,040
Book Value of Equipment on the date of Sale = $34,960
Gain / Loss on Sale of Equipment = $39,000 - $34,960
Gain on Sale of Equipment = $4,040
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.