Momentum and Energy 3. A new event has been proposed for the winter Olympics in
ID: 1788654 • Letter: M
Question
Momentum and Energy 3. A new event has been proposed for the winter Olympics in Russia. As seen in the picture, an athlete will sprint and then leap unto a 20kg bobsled. The person and bobsled will travel down a 50m long ice covered ramp sloped at 20°, and into a carefully calibrated spring of k-2000 N/m. The athlete who compresses the spring by the most wins the gold! Electra, who's mass is 40kg has been friction and air resistance for this problem. 20° training and can hit the sled at a speed of 12 m/s. Ignore NOTE: When Electra collides with the sled, some system energy will be lost to Etherma which we are NOT keeping track of below. Each value in the table includes Electra AND the sled AND the spring. PEgravity PEsering Total System E Time KE Before sled collision (Electra+Sled) Just after sled collision (Electra+ Sled) At bottom of hill before spring contact-l At spring maximum compressionExplanation / Answer
Mass of sled = m = 20kg
Mass of Electra = M = 40kg
d=50m
k=2000N/m
vi=12m/s
=20deg
Before sled collision:
KE=1/2mvi^2 = ½*40*12^2 = 2880 J
PEgravity = (m+M)gh=(m+M)gdsin =(20+40)*9.8*50*sin20 = 10055.4 J
PEspring =1/2kx^2 =1/2*2000*0^2=0 J
Total system E = KE + PEgravity + PEspring = 2880 + 10055.4 + 0 = 12935.4 J
Just after sled collision:
By law of conservation of linear momentun
Pf = pi
Mvi=(m+M)*vf1
40*12 = (20+40)vf
Vf1= 8.0 m/s
KE=1/2(m+M)vf^2 = ½*(20+40)*8^2 = 1920 J
PEgravity = (m+M)gh=(m+M)gdsin =(20+40)*9.8*50*sin20 = 10055.4 J
PEspring =1/2kx^2 =1/2*2000*0^2=0 J
Total system E = KE + PEgravity + PEspring = 1920 + 10055.4 + 0 = 11975.4 J
At the bottom of hill before spring contract:
vf2^2=vf1^2-28h
vf2^2=vf1^2-28dsin20
vf2^2=8.0^2 -2*9.8*-50sin20
vf2=19.98m/s
KE=1/2(m+M)vf2^2 = ½*(20+40)*19.98^2 = 11976.01J
PEgravity = mgh=40*9.8*0 = 0.0 J
PEspring =1/2kx^2 =1/2*2000*0^2=0 J
Total system E = KE + PEgravity + PEspring = 11976.01 + 0.0 = 11976.01 J
At spring maximum compression :
Use law of conservation of energy
KEi= spring PEf
11976.01 =1/2*2000*x^2
x=3.46m
after spring compression velocty of sled +Electra = vf3 = 0 m/s
KE=1/2(m+M)vf3^2 = ½*(20+40)*0.0^2 = 0 J
PEgravity = mgh=40*9.8*0 = 0.0 J
PEspring =1/2kx^2 =1/2*2000*3.46^2=0 J
Total system E = KE + PEgravity + PEspring = 11976.01 + 0.0 = 11971.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.