Hello, please help! I have got the answer for the previous four question, and I
ID: 2396924 • Letter: H
Question
Hello, please help! I have got the answer for the previous four question, and I only need the answer for the last question! Thank you!
Problem 11-2 The cost of equipment purchased by Coronado, Inc., on June 1, 2017, is $89,890. It is estimated that the machine will have a $5,050 salvage value at the end of its service life. Its service life is estimated at 7 years, its total working hours are estimated at 42,420, and its total production is estimated at 530,250 units. During 2017, the machine was operated 6,060 hours and produced 55,550 units. During 2018, the machine was operated 5,555 hours and produced 48,480 units. Compute depreciation expense on the machine for the year ending December 31, 2017, and the year ending December 31, 2018, using the following methods. (Round depreciation per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 45,892.) 2017 2018 (a) Straight-line (b) Units-of-output (c) Working hours (d) Sum-of-the-years'-digits (e) Double-declining-halance (twice the straight-line rate) Click if you would like to Show Work for this question: 7070 1212 7756 12120 21210 181Explanation / Answer
e. No. of years = 7. Thus depreciation per year as per double declining balance method = 100%/7*2 = 28.57% per year.
For year 2017 the asset was owned only for 7 months. Thus depreciation for 2017 = 28.57%*89,890*7/12 = $14,981.67 (or $14,982 rounded off)
Beginning balance of book value for 2018 = 89890-14981.67 = $74,908.33
Thus depreciation for 2018 = 28.57% of 74,908.33 = $21,402.38 (or $21,402 rounded off)
2017 2018 Double declining balance 14,982 21,402Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.