World Company expects to operate at 90% of its productive capacity of 13,000 uni
ID: 2398296 • Letter: W
Question
World Company expects to operate at 90% of its productive capacity of 13,000 units per month. At this planned level, the company expects to use 11,115 standard hours of direct labor. Overhead is allocated to products using a predetermined standard rate of 0.950 direct labor hours per unit. At the 90% capacity level, the total budgeted cost includes $22,230 fixed overhead cost and $111,150 variable overhead cost. In the current month, the company incurred $203,300 actual overhead and 10,875 actual labor hours while producing 17,000 units. (Do not round intermediate calculations. Round "OH costs per DL hour" to 2 decimal places.)
(1) Compute the predetermined standard overhead rate for total overhead. Predetermined OH rate Variable overhead costs Fixed overhead costs Total overhead costs (2) Compute the total overhead variance. --------Actual production 17,000 units -------- Standard DL Hours Overhead costs applied Actual results Variance Fav./Unf. Variable overhead costs Fixed overhead costs Total overhead costsExplanation / Answer
Compute the total overhead variance.
Standared DL Hours computation
Output under Planned Capacity =13000*90%=11700
Total Labor hour under Planned capacity=11115
Hence Standare Labor Hr per unit=11115/117500=.950
No of units actualy produced=17000
Standared hour required =17000*.950=16150
Variable overhead costs =Variable cost/Standared Hr =111150/11115 10.00 Fixed overhead costs =Fixed overhead cost/Standared Hr =111150/11115 2.00 Total overhead costs 12.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.