World Company expects to operate at 80% of its productive capacity of 70,000 uni
ID: 2463892 • Letter: W
Question
World Company expects to operate at 80% of its productive capacity of 70,000 units per month. At this planned level, the company expects to use 25,200 standard hours of direct labor. Overhead is allocated to products using a predetermined standard rate based on direct labor hours. At the 80% capacity level, the total budgeted cost includes $57,960 fixed overhead cost and $322,560 variable overhead cost. In the current month, the company incurred $386,000 actual overhead and 22,200 actual labor hours while producing 53,000 units. (1) Compute the overhead volume variance
Explanation / Answer
Solution.
Standard Fixed Overhead Rate = Budgeted Fixed Overhead / Budgeted Units
= $380,520 / 25,200 = 15.01
Overhead Volume Variance = (Actual Activity – Normal Activity) × Fixed Overhead Application Rate
Applied Overhead = 22,200 x $15.01 = $333,222
Overhead Volume Variance = $333,222 – $380,520 = $47,258 Unfavorable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.