Stones Inc. purchased and used 129,000 pounds of Zenon in production, at a total
ID: 2398966 • Letter: S
Question
Stones Inc. purchased and used 129,000 pounds of Zenon in production, at a total cost of $1,548,000. Original production had been budgeted for 22,000 units with a standard material quantity of 5.7 pounds per unit and a standard price of $12 per pound. Actual production was 23,500 units. The direct materials cost variance is Select one: O a. $59,400 favorable b. $59,400 favorable c. $6,000 unfavorable O d. $59,400 unfavorable e. $59,400 unfavorable O f. $6,000 favorable g. $63,000 unfavorable h. None of the above i. $0 j. $63,000 favorable oExplanation / Answer
Answer:
Option i is Correct.
Direct Material Cost Variance = (SP – AP) * AQ
Standard Price (SP) = $12 per Pound
AP * AQ = $1,548,000
Actual Quantity (AQ) = 129,000
Actual Price (AP) = $12
Direct Material Cost Variance = ($12 - $12) * 129,000
Direct Material Cost Variance = $0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.