Forrester Company is considering buying new equipment that would increase monthl
ID: 2399469 • Letter: F
Question
Forrester Company is considering buying new equipment that would increase monthly fixed costs from $379,500 to $507,000 and would decrease the current variable costs of $75 by $10 per unit. The selling price of $130 is not expected to change. Forrester's current break-even sales are $897,000 and current break-even units are 6,900. If Forrester purchases this new equipment, the revised contribution margin ratio would be:
Multiple Choice
65%.
40%.
75%.
50%.
10%.
McCoy Brothers manufactures and sells two products, A and Z in the ratio of 4:2. Product A sells for $89; Z sells for $118. Variable costs for product A are $44; for Z $53. Fixed costs are $523,900. Compute the number of units of Product Z McCoy must sell to break even.
Multiple Choice
3,380.
1,457.
6,760.
10,447.
9,885.
Explanation / Answer
1 Revised contribution margin ratio = (130-65)/130 = 50% 2 Weighted contribution margin = (89-44)/6*4+(118-53)/6*2= $51.67 Overall break even = 523900/51.67= 10140 Number of units of Product Z = 10140/6*2= 3380
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.