Formulate but do not solve the problem. The management of a private investment c
ID: 2936019 • Letter: F
Question
Formulate but do not solve the problem. The management of a private investment club has a fund of $200,000 earmarked for investment in stocks. To arrive at an acceptable overall level of risk, the stocks that management is considering have been classified into three categories: high-risk, medium-risk, and low-risk. Management estimates that high-risk stocks will have a rate of return of 17%/year; medium-risk stocks, 11%/year; and low-risk stocks, 6%/year. The investment in low-risk stocks is to be twice the sum of the investments in stocks of the other two categories. If the investment goal is to have an average rate of return of 9%/year on the total investment, determine how much the club should invest in each type of stock. (Assume that all the money available for investment is invested. Let x, y, and z denote the amount, in dollars, invested in high-, medium-, and low-risk stocks, respectively.) = 200,000 .09(200,000)Explanation / Answer
Total fund available for investment in stocks = 200,000 (in dollars)
x = amount invested in high - risk stocks ; return = 17%/year
y = amount invested in meduim - risk stocks ; return = 11%/year
z = amount invested in low - risk stocks ; return = 6%/year
Also, Given that : z= 2*(x+ y) = 2x + 2y
Total return = investment in particular stocks * stocks respective rate of return
Average return = 9%/year
or, using the relationship between x,y and z
200,000*(0.09) = x * (0.17) + y * (0.11) + (2x+2y)* (0.06)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.