6. Marrell is employed on the assembly line of a manufacturing company where she
ID: 2401756 • Letter: 6
Question
6. Marrell is employed on the assembly line of a manufacturing company where she assembles a component part for one of the company's products. She is paid S16 per hour for regular time and time and a half for all work in excess of 40 hours per week. Marrell works 50 hours in a given week but is idle for 4 hours during the week due to equipment breakdowns. The allocation of Marrell's wages for the week as between direct labor cost and manufacturing overhead cost would be: Manufacturing Overhead $144 $64 $160 $80 Direct Labor $736 B. $816 C. $640 D. $800 144Explanation / Answer
The allocation of marrell's wages is for the week between direct labor cost and Manufacturing overhead cost is as follows:
Direct labor = 46*16 = $736
Variable overhead cost = 4*16 + 10*8 = $144
Answer - A. $736 $144
In the given case the wages for the breakdown period and the overtime premium is charged to variable overhead cost.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.