Hnak Itzek manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a stand
ID: 2402782 • Letter: H
Question
Hnak Itzek manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 60-gallon batch.
Hank estimates that 5% of the grape concentrate is wasted, 14% of the sugar is lost, and 23% of the lemons cannot be used.
Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of wine
Explanation / Answer
STANDARD COST SHEET Per Batch of 60 Gallons Per Gallon Grape concentrate = 2800*0.04/95% = $ 117.89 $ 1.97 Granulated sugar = 110*0.48/86% = $ 61.40 $ 1.02 Lemons = 115*0.69/77% = $ 103.05 $ 1.72 Yeast tablets = 240*0.25 = $ 60.00 $ 1.00 Nutrient tablets = 180*0.14 = $ 25.20 $ 0.42 Water = 2700*0.006 = $ 16.20 $ 0.27 Total standard cost $ 383.74 $ 6.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.