On June 30, 2018, Georgia-Atlantic, Inc., leased a warehouse facility from IC Le
ID: 2403828 • Letter: O
Question
On June 30, 2018, Georgia-Atlantic, Inc., leased a warehouse facility from IC Leasing Corporation. The lease agreement calls for Georgla-Atlantic to make semiannual lease payments of $677829 over a four-year lease term, payable each June 30 and December 31, with the first payment at June 30, 2018. Georgia-Atlantic's incremental borrowing rate is 10%, the same rate IC uses to calculate lease payment amounts. Depreclation is recorded on a straight-line basis at the end of each fiscal year. The fair value of the warehouse is $4.6. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Required lease liability. 2. What pretax amounts related to the lease would Georgia-Atlantic report in its balance sheet at December 31, 2018? 3. What pretax amounts related to the lease would Georgia-Atlantic report in its income statement for the year ended December 31, 2018? For all requirements, enter your answers in whole dollars and not in millilons. Round your final answer to nearest whole dollar.) 1. Present value 2. Pretax amount for liability Pretax amount for right-of-use asset 3. Pretax amount for interest expense Pretax amount for amortization expenseExplanation / Answer
Solution 1:
Semiannual lease payment = $677,829
Total semiannual payments = 4*2 = 8
Incremental borrowing rate = 10%, 5% semiannual
Present value of minimum lease payments used to record right to use assets = Semi Annual lease payments * Cumulative PV Factor of annuity due for 8 periods at 5%
= $677,829 * 6.786373 = $4,600,000
Solution 2:
Semiannual payment on 30.06.2018 = $677,829
Pretax amount of liability on 30.06.2018 = ($4,600,000 - $677,829) = $3,922,171
Interest expense for 31.12.2018 = $3,922,171 * 5% = $196,109
Semiannual lease payment on 31.12.2018 = $677,829
Pre tax amount for liability December 31, 2018 = $3,922,171 + $196,109 - $677,829 = $3,440,451
Depreciation on right to use assets for 2018 = $4,600,000 / 4 * 6/12 = $575,000
Pre tax amount of right to use asset to be reported for 2018 = $4,600,000 - $575,000 = $4,025,000
Solution 3:
Pre tax amount of interest expense Georgia Atlantic Inc. reports in its income statement = $3,922,171 * 5% = $196,109
Pre tax amoun of amortization expenses Georgia Atlantic Inc. reports in its income statement = $4,600,000 / 4 * 6/12 = $575,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.