On January 3, 2017, McBride Co. purchased a call option for $300 on Xavier commo
ID: 2404344 • Letter: O
Question
On January 3, 2017, McBride Co. purchased a call option for $300 on Xavier common stock. The call option gives McBride the option to buy 1,000 shares of Xavier at a strike price of $50 per share. The market price of a Xavier share is $50 on January 3, 2017 (which makes the intrinsic value equal to $0). On March 31, 2017, the market price of the Xavier stock is $53 per share, and the time value of the option is $200. The adjusting entry(ies) at March 31, 2017, will include which of the following?
Debit to Call Option of $100.
Debit to Cash of $3,000.
Credit to Unrealized Holding Gain—Income of $3,000.
Credit to Call Option of $200.
Show all work including formulas
Explanation / Answer
Solution:
Market price of Xavier stock on March 31, 2017 = $53
Strike price = $50
Intrinsic value of call option on 31 march 2017 = $3 * 1000 = $3,000
Intrinsic value of call option on Jan3, 2017 = 0
Increase in fair value of call option due to chane in intrinsic value = $3,000- 0 = $3,000
Therefore
adjusting entry(ies) at March 31, 2017, will include "Credit to Unrealized Holding Gain—Income of $3,000"
Hence 3rd option is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.