Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two product segments showed the following data for the most recent year: Product

ID: 2404347 • Letter: T

Question

Two product segments showed the following data for the most recent year:

Product A        Product B

Segment income                                                        $ 840,000       $ 504,000

Assets directly used by and identified with the segment 2,520,000      2,184,000

Sales                                                                         3,360,000      6,720,000

Calculate return on investment for each segment.

Product A 33.3% ; Product B 23.1%

Product A 23.1%; Product B 33.3%

Product A 75% ; Product B 32.5%

Product A 38.5% ; Product B 20%

Product A 33.3% ; Product B 23.1%

Product A 23.1%; Product B 33.3%

Product A 75% ; Product B 32.5%

Product A 38.5% ; Product B 20%

Explanation / Answer

Return on investment = Net income / investment*100

Product A

Product B

Segment Income

840000

504000

Investment

2520000

2184000

Return on investment

=840000/2520000*100

=33.3%

= 504000/2184000*100

=23.1%

Answer is Option - Product A 33.3%; Product B 23.1%

Product A

Product B

Segment Income

840000

504000

Investment

2520000

2184000

Return on investment

=840000/2520000*100

=33.3%

= 504000/2184000*100

=23.1%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote