Explain and show work Perez Company currently produces and sells 8,200 units ann
ID: 2405154 • Letter: E
Question
Explain and show work
Perez Company currently produces and sells 8,200 units annually of a product that has a variable cost of $17 per unit and annual fixed costs of $247,200. The company currently earns a $89,000 annual profit. Assume that Perez has the opportunity to invest in new labor-saving production equipment that will enable the company to reduce variable costs to $15 per unit. The investment would cause fixed costs to increase by $10,100 because of additional depreciation cost. Required a. Use the equation method to determine the sales price per unit under existing conditions (current equipment is used). b. Prepare a contribution margin income statement, assuming that Perez invests in the new production equipment. Complete this question by entering your answers in the tabs below Required ARequired B Use the equation method to determine the sales price per unit under existing conditions (current equipment is used) ales price per unitExplanation / Answer
(a)
Let the selling price per unit be $Z
Variable cost per unit = $17
Annual fixed cost = $247,200
Number of units sold = 8,200
Annual profit = $89,000
Annual Sales revenue = 8,200 x Y
= $8,200Y
Annual variable cost = 8,200 x 17
= $139,400
Annual profit = Annual sales - annual variable cost - Annual fixed cost
89,000 = 8,200Y - 139,400 - 247,200
8,200Y = 89,000 + 386,600
Y = 475,600/8,200
Y = $58
Hence, selling price per unit = $58
(b)
Variable cost after reduction = $15 per unit
Increase in fixed cost = $10,100
Hence, new fixed cost = 247,200 + 10,100
= $257,300
Contribution margin income statement
Sales (8,200 x 58) 475,600 Less: Variable cost (8,200 x 15) -123,000 Contribution margin 352,600 Less: Fixed cost -257,300 Profit 95,300Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.