The following relationships were obtained for Boulder Mineral Company for 2015:
ID: 2407587 • Letter: T
Question
The following relationships were obtained for Boulder Mineral Company for 2015: Current ratio Inventory turnover (average days supply) Quick ratio Debt/equity Return on equity Return on assets Return on sales (profit margin) Receivables turnover Earnings per share 12.167 0.4:1 0.75:1 0.65:1 0.2:1 25 $16.00 ADDITIONAL INFORMATION: 1. Boulder Mineral Company generated $450,000 in net income during 2015. 2. Credit sales comprise 80 percent of net sales. 3. Cost of goods sold is 55 percent of net sales. 4. Current liabilities are 35 percent of total liabilities. 5. The balance in the cash account is $68,000. 6. The income tax rate was 34 percent. REQUIRED: Using the above information (and year-end balances), compute the following items: a. Shareholders' equity b. Total liabilitiesExplanation / Answer
Return on sales = net income /ssles =0.2/1
Net income =$450,000
So sales = 450,000/0.2*1=$2250000
Credit sales = 2250000*80/100=$1800,000
Cost of goods sold =2250000*55/100=$12,37,500
Inventory turnover ratio =12.167
Sales/avg inventory =2250000/avg inventory =12.167
Avg inventory =$2250000/12.167=184926
Inventory =184926*2=$369852
Return on assets =0.65/1
So net income /assets =0.65/1
$450000/assets = 0.65/1
Assets=$450000/0.65*1=692308
Return on equity =$450000/0 75*1=$600,000
Debt /equity =0.4/1=0.4/$600,000
Debt=$600,000/0.4*1=$1400000
Receivables turnover = credit sales/debtors
25=$1800000/ debtors =$1800000/25=72000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.