Mr. C, an unmarried individual, had the following income items: He had $17,300 i
ID: 2409029 • Letter: M
Question
Mr. C, an unmarried individual, had the following income items:
He had $17,300 itemized deductions and no dependents. Compute Mr. C’s income tax. Use Individual Tax Rate Schedules. (Round your answers to the nearest whole dollar amount.)
AGI $184800
Tabable income
Income tax
http://ezto-cf-media.mheducation.com/Media/Connect_Production/bne/accounting/jones_20e/individual_tax_rate_schedules_2016.jpg
Interest income $ 14,200 Ordinary loss from an S corporation (8,400 ) Ordinary income from an LLC 179,000Explanation / Answer
AGI = $179000+$14200-$8400 = $184800
Taxable income = $184800 - allowed itemized deduction(Under United States tax law, itemized deductions are eligible expenses that individual taxpayers can claim on federal income tax returns and which decrease their taxable income, and is claimable in place of a standard deduction, if available)
= $184800-$17300
= $167500
Income tax:
Mr. C is single with income over $91150 but not over $190150
Therefore tax for mr. C will be
18558.75 + (167500-91150)×28%
= 18558.75 + 21378
= $39936.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.