Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Old Fashioned Ice Cream Shoppe sold 8,800 servings of ice cream during June

ID: 2410349 • Letter: T

Question

The Old Fashioned Ice Cream Shoppe sold 8,800 servings of ice cream during June for $ 4 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Georgia Ice Cream Company. Each tub costs the shop $ 14 and has enough ice cream to fill 28 ice cream cones. The shop purchases the ice cream cones for $ 0.10 each from a local warehouse club. Located in an outdoor? mall, the rent for the shop space is $ 1,900 per month. The shop expenses $ 250 a month for the depreciation of the? shop's furniture and equipment. During? June, the shop incurred an additional $ 2,600 of other operating expenses ?(75?% of these were fixed? costs).

Requirements

Prepare the Old Fashioned Ice Cream Shoppe’s June income statement using a traditional format.

Prepare the Old Fashioned Ice Cream Shoppe’s June income statement using a contribution margin.

Explanation / Answer

The Old Fashioned Ice Cream Shoppe

Income Statement for the month of June using traditional Approach

Sales [8,800 Servings * $ 4 per serving]                                                                   = $ 35,200

Cost of Goods Sold

Cost of Tub [8,800 Servings / 28 cones * $ 14 per tub]      = $ 4,400

Cost of Cone [8,800 Servings * $ 0.1 per cone]                    = $ 880

Gross Profit / Margin                                                                                                      = $ 29,920

Other Expenses

Shop Rent                                                                                           = $ 1,900

Depreciation = $ 250

Additional Operating Expenses = $ 2,600

Net Profit / Margin                                                                                                          = $ 25,170

The Old Fashioned Ice Cream Shoppe

Income Statement for the month of June using Contribution margin Approach

Sales [8,800 Servings * $ 4 per serving]                                                                   = $ 35,200

Variable Cost

Cost of Tub [8,800 Servings / 28 cones * $ 14 per tub]      = $ 4,400

Cost of Cone [8,800 Servings * $ 0.1 per cone] = $ 880

Operating Expenses [2,600*25%] = $ 650

Contribution                                                                                                                      = $ 29,270

Fixed Cost / Expenses

Shop Rent = $ 1,900

Depreciation = $ 250

Operating Expenses [2,600*75%] = $ 1,950

Net Profit / Margin                                                                                                          = $ 25,170

Note: Under Contribution Margin Approach, fixed cost and variable cost needs to be segregated, since Contribution = Sales minus Variable Cost.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote