The O\'Neill Shoe Manufacturing Company will produce a special-style shoe if the
ID: 3064106 • Letter: T
Question
The O'Neill Shoe Manufacturing Company will produce a special-style shoe if the order size is large enough to provide a reasonable profit. For each special-style order, the company incurs a fixed cost of $1300 for the production setup. The variable cost is $20 per pair, and each pair sells for $30.
Let x indicate the number of pairs of shoes produced. Develop a mathematical model for the total cost of producing x pairs of shoes. Express your answer in terms of x.
TC =
Let P indicate the total profit. Develop a mathematical model for the total profit realized from an order for x pairs of shoes. Express your answer in terms of x.
P =
How large must the shoe order be before O'Neill will break even? Round your answer to the nearest whole number.
x =
Explanation / Answer
TC = 1300 + 20x
P = 30x - (1300 + 20x)
= 10x - 1300
for breakeven
P = 0
10x = 1300
x = 130
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.