Use the following information to answer questions 26-27. The following informati
ID: 2411427 • Letter: U
Question
Use the following information to answer questions 26-27. The following information was available for Riley Limited at December 31, 2015: Beginning inventory... $ 120,000 Ending inventory Cost of goods sold 150,000 810,000 1,400,000 26. Riley's inventory turnover was (a) 5.0 times. (b) 6.0 times. (c) 7.5 times. (d) 9.0 times. 27. Riley's days in inventory was (a) 40.6 days. (b) 48.7 days. (c) 60.8 days. (d) 73.0 days. 28. The lower of cost and net realizable value basis of valuing inventories ensures that inventories are (a) valued at their current cost. (b) valued at their selling price. (c) not under-valued. (d) not over-valued.Explanation / Answer
Answer 26.
Average Inventory = (Beginning Inventory + Ending Inventory) / 2
Average Inventory = ($120,000 + $150,000) / 2
Average Inventory = $135,000
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Inventory Turnover = $810,000 / $135,000
Inventory Turnover = 6.0 times
Answer 27.
Days’ in Inventory = 365 / Inventory Turnover
Days’ in Inventory = 365 / 6
Days’ in Inventory = 60.8 days
Answer 28.
The lower of cost and net realizable value basis of valuing inventory ensures that inventories are valued at their selling price.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.