Geneva Bottled Water Co. is assembling a weighted average contribution margin ch
ID: 2413891 • Letter: G
Question
Geneva Bottled Water Co. is assembling a weighted average contribution margin chart to better analyze differences between sales on 36 oz. and the 20-oz. bottled water. The sales price per unit of the 36-oz. bottled water is $ 3.92 while the sales price per unit of the 20-oz. bottled water is $ 1.14. The contribution margin per unit for the 36-oz. bottle is $ 2.02 and the contribution margin of the 20-oz. bottle is $ 0.44. The 20-oz. bottle outsells the 36-oz. bottle by a 5:1 relationship. What is the weighted average contribution margin per unit on these two products? (Round the final answer to the nearest cent.) a. $ 2.11 b. $ 1.76 c. $ 4.22 d. $ 0.70
Explanation / Answer
Solution:
Contribution margin per unit of 20-Oz bottle = $0.44
Contribution margin per unit of 36-Oz bottle = $2.02
Relationship of 20Oz and 36Oz sales units = 5:1
Weighted average contribution margin per unit of these tow products = $0.44 * 5/6 + $2.02*1/6 = $0.70
Hence option d is correct.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.