A company issued 25,000, 10-year, 5 percent, $100 bonds on January 1 at face val
ID: 2415208 • Letter: A
Question
A company issued 25,000, 10-year, 5 percent, $100 bonds on January 1 at face value. Interest is payable each December 31.
(a)
The issuance of these bonds on January 1.
(b)
The first interest payment on December 31.
Indicate the effects of the amounts for the above transactions
Assets
=
Liabilities
+
Stockholders’ Equity
(a)
(b)
2.
Prepare the journal entries related for the above transactions.
a) The company issued 25,000, 10-year, 5 percent, $100 bonds on January 1 at face value. Interest is payable each December 31. Record the issuance of 25,000 bonds at face value for $100 each.
b) The company issued 25,000, 10-year, 5 percent, $100 bonds on January 1 at face value. Interest is payable each December 31. Record the interest payment on December 31.
A company issued 25,000, 10-year, 5 percent, $100 bonds on January 1 at face value. Interest is payable each December 31.
Explanation / Answer
1) Issuance of Bonds
Assets = Liabilities + Stock holder equity
Cash -2,500,000 = 10 year bonds - 2,500,000 + 0
2) Interest Payment
Assets = Liabilities + Equity
Cash- 2,375,000 = 10 year bonds - 2,500,000 + ( 125,000)
Interest amount = 2,500,000 * 5 / 100 = $ 125,000
Cash Remained after payment of interest = 2,500,000 - 125,000 = $ 2,375,000
Journal Entries
Issuance of Bonds
Cash debit $ 2,500,000
10 year 5% Bonds credit $ 2,500,000
Interest Payment
Interest expense debit $ 125,000
Cash credit $ 125,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.