Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and comput
ID: 2416066 • Letter: C
Question
Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and computer expenses are $600,000 annually and are not assigned to specific jobs. The consulting hours available for the year total 20,000, and the average consulting hour has $30 of variable costs.
(a) If the company desires a profit of $80,000, what should it charge per hour?
(b) What is the markup on variable costs if the desired profit is $120,000?
(c) If the desired profit is $120,000, what is the markup on variable costs to cover (1) unassigned costs and (2) desired profit?
Markup to cover unassigned cost
Markup to cover desired profits
Explanation / Answer
(a) Let the charge per hour be x
(x-30) 20,000 = $600,000 +80,000
20,000x - 600,000 = $680,000
x = $64
(b) Mark up on variable cost to cover unassigned costs = 720,000/600,000 = 120%
(c) Markup to cover unassigned cost = 600,000/600,000 = 100%
Markup to cover desired profit = 60,000/600,000 = 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.