Consider a firm with an EBIT of $550,000. The firm finances its assets with $1,0
ID: 2417908 • Letter: C
Question
Consider a firm with an EBIT of $550,000. The firm finances its assets with $1,000,000 debt (costing 5.5 percent) and 200,000 shares of stock selling at $12.00 per share. The firm is considering increasing its debt by $900,000, using the proceeds to buy back 75,000 shares of stock. The firm is in the 40 percent tax bracket. The change in capital structure will have no effect on the operations of the firm. Thus, EBIT will remain at $550,000. Calculate the EPS before and after the change in capital structure and indicate changes in EPS. (Round your answers to 4 decimal places.)
EPS before EPS after DifferenceExplanation / Answer
EBIT = $550000
Less- interest = 55000
EAT = 495000
Less- tax@40% = 198000
Earnings available for equity shareholders = 297000
EPS = EARNINGS AVAILABLE FOR EQUITY SHAREHOLDERS/ NUMBER OF SHARES OUTSTANDING
= 297000 / 200000
= 1.485
After increasing debt by $900000, total debt = 1900000
Interest on debt = 104500
Share outstanding after buy back = 200000-75000 = 125000
EBIT = $550000
Less- interest = 104500
EAT = 445500
Less- tax@40% = 178200
Earnings available for equity shareholders = 267300
EPS = EARNINGS AVAILABLE FOR EQUITY SHAREHOLDERS/ NUMBER OF SHARES OUTSTANDING
= 267300 / 200000
= 1.3365
EPS before
1.485
EPS after
1.336
Difference
0.15
EPS before
1.485
EPS after
1.336
Difference
0.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.