Consider a firm with an EBIT of $11,700,000. The firm finances its assets with $
ID: 2783512 • Letter: C
Question
Consider a firm with an EBIT of $11,700,000. The firm finances its assets with $52,400,000 debt (costing 7.2 percent) and 11,200,000 shares of stock selling at $6.00 per share. The fim is considering increasing its debt by $26,100,00o, using the proceeds to buy back shares of stock. The firm is in the 40 percent tax bracket. The change in capital structure will have no effect on the operations of the firm. Thus, EBIT will remain at $11,700,000. Calculate the EPS before and after the change in capital structure and indicate changes in EPS. (Round your answers to 3 decimal places.) EPS before EPS after DifferenceExplanation / Answer
EPS before:
EBIT 11700000
(-)Interest 52400000*7%=3668000
EBT 8032000
(-)Taxes 8032000*40%=3212800
Net Income 4819200
EPS 4891200/11200000=0.430286
EPS after:
EBIT 11700000
(-)Interest (52400000+26100000)*7%=5495000
EBT 6205000
(-)Taxes 6205000*40%=2482000
Net Income 3723000
EPS 3723000/(11200000-26100000/6)=0.5435
Difference=0.5435-0.430286=0.113214
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.