Mount Carmel Company sells only two products, Product A and Product B. Product A
ID: 2419150 • Letter: M
Question
Mount Carmel Company sells only two products, Product A and Product B.
Product A
Product B
Total
Selling price $600,000 $1,000,000 1,600,000
Variable cost per unit 360,000 500,000 860,000
Contribution Margin 240,000 500,000 740,000
Fixed cost 555,000
Operating income $185,000
A. Determine the overall break-even point for the company in total sales dollars. Do not round numbers. Show your work.
B. What is the amount of sales for each product at the break-even point?
C. If the sales mix shifts toward Product A with no change in total sales, what will happen to the break-even point for the company? Explain.
Product A
Product B
Total
Explanation / Answer
A) The break-even point in sales dollars can be calculated by dividing a company's fixed expenses by the company's contribution margin ratio.
The contribution margin is sales minus variable expenses. When the contribution margin is expressed as a percentage of sales it is referred to as the contribution margin ratio. (When we use the term "fixed expenses" we mean the company's total amount of fixed costs plus its fixed expenses. When we say "variable expenses" we mean the total of the company's variable costs plus its variable expenses.)
Let's Calculate the break-even point in sales dollars with the following information. The company has fixed expenses of $555,000 per year. Its variable expenses are approximately 53.75% of sales. This means that the contribution margin ratio is 46.25%. (Sales minus the variable expenses of 53.75% of sales leaves a remainder of 46.25% of sales. The fixed expenses of $100,000 divided by the contribution margin ratio of 46.25% equals $1,200,000. This tells you that if the company has sales of approximately $1,200,000 it will be at the break-even point—the point where sales will be equal to all of the company's expenses.
notes: sales, 1,600,000 = 100%
variable cost, 860,000 = ?
=860,000 * 100 / 1,600,000 = 53.75% variable portion on sales
bal i.e, contribution ratio = sales -variable portion = 100- 53.75 = 46.25%
now, Break even point = fixed cost / contribution ratio
= 555,000 / 46.25%
BEP =1,200,000
B. The amount of sales for each product at the break-even point,
for product A 450,000 and for product B 750,000 this is calculated based on their sales ratio that is 600,000 and 1,000,000 that comes to 6:10 ratio
C. If the sales mix shifts toward Product A with no change in total sales, what will happen to the break-even point for the company.
this sentance define that if the total sales shifts to product A what happenes to break even point.
let us see what happenes:
Product A Sales =1,200,000
less; varible cost = 720,000 ( 60% on sales)
contribution = 480,000
less: fixed cost = 555,000
Operationg loss = (75,000)
here the company incurres losses.
now we will calculate the break even for this,
Breakeven point = Fixed cost / contribution portion
= 555,000 / 40%
BEP = $1387,500
notes: sales, 600,000 = 100%
variable cost, 360,000 = ?
=360,000 * 100 / 600,000 = 60% variable portion on sales
bal i.e, contribution ratio = sales -variable portion = 100 - 60 = 40%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.