[The following information applies to the questions displayed below.] If direct
ID: 2419409 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
If direct materials used during the year were $154,000, what was cost of goods manufactured?
None of these.
$577,000.
$159,500.
$582,500.
$428,500.
If the cost of goods manufactured for the year was $576,000, what was the amount of direct materials used during the year?
$147,500.
$142,000.
$202,500.
None of these.
$45,500.
Work-in-process inventory, January 1, 2011 $ 62,000 Work-in-process inventory, December 31, 2011 $ 67,500 Conversion costs during the year $ 434,000Explanation / Answer
Direct Materials = Beginning Work in process + Direct materials used - Ending Work-in-process
= $62000+154000-67500 = $148,500.
Add: Conversion costs = $434000
Total = $148500+434000 = $582500.
Therefore, the cost of goods manufactured = $582,500.
Therefore, the correct answer is option C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.