Complete the below table to calculate the price of a $1.6 million bond issue und
ID: 2421138 • Letter: C
Question
Complete the below table to calculate the price of a $1.6 million bond issue under each of the following independent assumptions
(FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.
Enter your answers in whole dollars.):
1. Maturity 13 years, interest paid annually, stated rate 9%, effective (market) rate 12%
2. Maturity 10 years, interest paid semiannually, stated rate 9%, effective (market) rate 12%
3. Maturity 6 years, interest paid semiannually, stated rate 11%, effective (market) rate 10%
4. Maturity 10 years, interest paid semiannually, stated rate 11%, effective (market) rate 10%
5. Maturity 10 years, interest paid semiannually, stated rate 11%, effective (market) rate 11%
Table value are based on : n= i= Cash Flow amount present value intreset principal price of bonds
Explanation / Answer
1) n = 13 ; i = 12%
2) n = 20 ; i=6%
3)n=12 ; i=5%
4) n = 20 ; i =5%
5) n=20 ; i= 5.5%
Cash flow Amount PV Interest 144,000*6.42355 $924,991.20 Principal 1,600,000*.22977 366,672.00 Price of bonds 1,292,663.20Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.