Lancer Audio produces a high-end DVD player that sells for $1,220. Total operati
ID: 2423422 • Letter: L
Question
Lancer Audio produces a high-end DVD player that sells for $1,220. Total operating expenses for the past 12 months are as follows:
Use the high-low method to estimate fixed and variable costs.
Based on these estimates, calculate the break-even level of sales in units. (Round answer to whole units, e.g. 15.)
Calculate the margin of safety for the coming August assuming estimated sales of 175 units.
Estimate total profit assuming production and sales of 175 units.
Explanation / Answer
Variable cost = (146905 - 116800)/(174 - 129)
= 30105/45
= 669
Fixed cost = 146905 - 174 x 669
= 30499
Contribution margin per unit = 1220 - 669
= 551
Break even point = Fixed cost/Contribution per unit
= 30499/551
= 55 units
Margin of safety = Sales - Break even point
= 175 x 1220 - 55 x 1220
= 146400
Profit = 175 x (1220 - 669) - 30499
= 65926
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.