Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lancer Audio produces a high-end DVD player that sells for $1,250. Total operati

ID: 2434255 • Letter: L

Question

Lancer Audio produces a high-end DVD player that sells for $1,250. Total operating expenses for the past 12 months are as follows:



                                       Units Produced
                                          And sold                       Cost

August                                   125                         $112,670
September                             145                         $121,990
October                                 150                         $129,500
November                             160                          $131,500
December                             165                          $139,700
January                                 140                          $117,400
February                               145                          $125,600
March                                   135                           $115,400
April                                     130                          $116,140
May                                      135                          $119,220
June                                     145                          $121,700
July                                      140                          $119,050

Required:
A. Use the high-low method to estimate fixed and variable costs.
B. Based on these estimates, calculate the break-even level of sales in units.
C. Calculate the margin of safety for the coming August assuming estimated sales of 160 units.
D. Estimate total profit assuming production and sales of 160 units.
E. Comment on the limitations of the high-low method in estimating costs for lancer Audio.




Explanation / Answer

Hi-low method. 139,700-112,670/(165-125)= 675.75 (165 is high number of units produced, 125 is low). y= 675.75x +b 139,700= 675.75 (165) +b b= 28,201 (rounded to nearest dollar). Formula for costs in terms of units produced is Y= 675.75x +28,201. At a price of $1,250 variable margin is ($1,250-$675.75)= $574.25. So break even is 28201/574.25= 49.1 or 50 units Margin of safety at 160 units is 160-50= 110 units or $137,500. Profit at 160 units is 160* 574.25- 28210= $63,679. High low method only uses two data points, so definitely has shortcomings. Better to use ordinary least squares regression which takes into account all the data points.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote